Jānis Keselis un Sandris Petronis stāsta par ceļa un gūžas locītavu operācijām

Raidījums: Ārsts.lv kopā ar ārstu Pēteri Apini

Oriģinālā vietne: play24.lv

RīgaTV 24 raidījums “Ārsts.lv kopā ar Pēteri Apini” pirmdienās 11:00
Raidījuma viesi: Sandris Petronis un Jānis Keselis


Ceļu protezēšana

Ceļu locītavu protezēšanas operāciju skaits pieaug.

Ir dažādi iemesli kāpēc šī slimība attīstās, bieži vien tās ir traumas vai iepriekšējas operācijas vai smags fizisks darbs.

Ne visiem pacientiem kuriem ir novērojamas sāpes endoprotezē. Parasti endoprotezēšanu veic, ja ir deformācijas ceļu locītavā vai arī grūtības pārvietoties, vai, ja rengenoloģiskā izmeklējuma laikā, ir redzems, ka:

  • locītavas sprauga ir sašaurināta

  • skrimslis ir nodilis

  • izmaiņas ir neatgriezeniskas un vienīgais veids, kā atjaunot šo ceļa locītavu ir ceļa locītavas endoprotezēšana

Sākotnēji pacienti sūdzās par sāpēm.

Sākotnēji pacienti sūdzās par sāpēm.

Sākotnēji pacienti sūdzās par sāpēm. Ja sāpes ir pirmo reizi mūžā, parasti iesaka griezties pie ģimenes ārsta. Sākumā terapija ietver pretsāpju smēres vai zāles un tad, ja sāpes nepāriet, veic turpmāku izmeklēšanu, lai saprastu, kas tās sāpes izraisa.

Ceļa locītavas endoprotezēšanas process

Ceļu locītavās pamatā 2 kauli, augšstilba kauls un lielais lielkauls apakšstilbā. Endoprotēzi liek virsū uz šiem diviem kauliem. Parasti kauls ir izdeformējies ar robiem, bedrēm, šī deformētā daļa tiek nozāģēta kopā ar skrimšļa pārpalikumiem cenšoties maksimāli saglabāt esošo kaulu struktūru. Tādā veidā izveido līdzenu virsmu, kur virsū uzliek endoprotēzi, kas sastāv no īpaša metāla sakausējuma augšā un apakša un pa vidu ir polietilēna ieliknis. Šis polietilēna ieliktnis ir īpaši izturīgs un dara skrimšļa funkciju.

Ceļu endoprotezēšanas rezūltāti

Ceļu endoprotezēšanas operācijas rezūltāti ir ļoti labi, bet ir iespējami arī sarežģijumi. Sarežģijumi ir sagaidāmi 2 - 3 % gadijumu, tāpēc parasti iesaka sākumā izvērtēt citus ārstēšanas veidus un veikt operāciju tad ja to efektivitāte ir neapmierinoša.

Liekais svars un ceļu problēmās

Paaugstināts svars ir viens no faktoriem ceļa, gūžas un arī pēdas osteoartrīta procesa paātrināšanā.

Cilvēkiem ar paaugstinatu svaru operācijas veic, bet vienmēr stingri iesaka samazināt svaru. Ja paciens svaru samazina, tas iespējams samazinās osteoatrīta procesa attīstību un arī samazinās sāpju sajūtu. Ar paaugstinātu svaru operācijas rezultāti ir labi, bet ir grūtības operēt un pacientam ir grūtāka rehabilitācija un ir iespēja, ka pēc gada var būt, ka cita locītava sabruk.

Bieži vien ir tā, ka sāpes locītavās samazina vēlmi būt aktīvam un neizbegami svars sak augt, bet, kad sāpes tiek samazinātas, tad vēlme būt aktīvam uzlabojas. Tādā veidā uzlabo pašsajūtu un arī risina liekā svara problēmu.

Gūžas operācijas

Gūžas operācija ir vienas no veiksmīgākajām operācijām traumatoloģija ortopēdijā. Tā ir viena no visizplatītākajām operacijām pasaulē, jo pacientam parasti sāpes ir ļoti izteiktas. Cilvekam ir ļoti grūti paiet. Sakumā bojajas skrimslis, bet pēc tam iesaistās arī kaulaudi.

Pacientiem bieži vien ir sāpes gūžas rajonā un ir grūti izprast vai ir izmaiņas mugurkaulā vai ir problēmas gūžas locītavā.

Parasti labākais risinājums ir doties pie sava ģimenes ārsta un izklāstīt savu problēmu un tad ģimenes ārsts izvertēs situāciju un, ja bus nepieciešams, izrakstīs nosūtijumu pie traumatologa ortopēda, kas sapratīs vai ir gūžas deformācija vai arī jāveršas pie citiem speciālistiem un jāārstē mugurkauls.

Gūžas operācijas process

Gūžas operācijas process ir sarežģītāks nekā ceļa endoprotezēšana, tāpēc ka parasti gūžas locītavas somiņa ir tik tālu sabojāta, ka to nav iespējams saglabt un nākas to izņemt laukā.

Gūžas locītava ir kā sfēra un tapēc locītavas protēze sastāv no bļodiņas, kas tiek iestiprināta iegurnī un galviņa, kas tiek iestiprināta gūžas kaula galā. Protezes nostiprināšanai tiek izmantotas divas metodes:

  • Mehāniskā iestiprināšana vai bezcementa.

  • Cementa, kad protēzes tiek ielīmētas ar polimēru plastmasu, kas ir sterila un iespiežas kaulu poras un aizpilda vietu starp protēzi un kaulu.

Operācijas ir nopietna, bet mūsdienās procesi un metodes ir pilnveidojušās, lai mazinātu traumas. Latvijā gūžas endoprotezēšanas situācija ir ļoti laba. Mums ir pieejami pasaules līmeņa implanti un tehnoloģijas. Implantus, ko liek Latvijā, izmanto arī Vācijā un citās rietumeiropas valstīs.

Gūžas implantu izvēle

Implantu izvēle ir ļoti plaša un izvēlē svarīga ir katra cilveka specifiskā problēma. Ja cilvēkam ir:

  • iedzimtas pataloģijas

  • kaulu deformācija jau no dzimšanas

  • trauma kas ir radusies gadu laikā

tad traumatologs ortopēds, izvērtējot situāciju, izvēlēsies piemērotāko implantu. Parasti implantus izvēlas, lai būtu pēc iespējas lielāks kalpošanas ilgums un komforta līmenis.

Implantu dzīves ilgums ar jaunākajām tehnologijām ir palielinājies. Viduvēji implantu kalpošanas ilgums ir 15 gadi. Dažreiz, ja pacients atkārtoti griežas pie ģimenes ārsta un atklājas, ka implants ir nodilis vai ir kustības starp kaulu un implantu, tad ir iespējams, ka diemžēl būs nepieciešama atkartota operācija.

Gūžas kakliņa lūzums

Ja ir cilvekam gadijusies situācija, kad gūžas kakliņš ir lūzis, tad šos gadijumus pārsvarā operē. Jaunakiem pacientiem šo luzumu parasti cenšas nofikset, jo paša kauls tomer ir labāks nekā ievietos implants. Laika gaitā, atlabstot no lūzuma, jauni cilvēki parasti atgūst visu mobilitātes speju, lidz pirms lūzuma līmenim.

Ja paredz ka lūzums nesadzīs, pārsvarā vecāka gada gājuma cilvekiem, tad gūzas galviņa tiek aizvietota ar implantu, kas ir tāda paša izmēra un grozas oriģinālajā bļodiņā.

Galvenais ir, izvērtejot situaciju, izveleties ārstešanas procesu, kas atjaunotu pēc iespejas lielaku mobilitāti.

Gūžas kaklinu lūzuma gadijumu skaits diemžel nesamazinās, jo ir izplatita osteoporoze, kas samazina kaulu izturību vielmaiņas vai citu iemeslu dēļ.

Rindas uz gūžas vai ceļu operācijām

Šobrīd ir trīs rindas.

Pirmā rinda ir Valsts apmaksātas operācijas rinda. Valsts apmaksātā rinda ir sarukusi no 7 gadiem uz 2 gadiem un tendence ir, ka šis ilgums vel samazinasies.

Otra rinda ir pacientiem kas pusi maksā pats un pusi maksā valsts. Videjais rindas garums ir aptuveni pusgads.

Trešā rinda ir gadijumos, ja pēc izmeklējuma ir redzams, ka šī gūžas vai ceļa locītava ir pavisam sabrukusi un pēc izvertejuma ārstu konsīlijā, šie gadijumi tiek operēti paātrinātā kārtā un valsts apmaksāta operācija parasti notiek aptuveni sešu mēnešu laikā.

Zāles pirms un pēc operācijas

Katra situācija tiek induviduāli izvertēta, jo katram pacientam sāpju slieksnis ir citādāks. Parasti pacientam nevajadzētu ciest sāpes un tāpēc tiek piemeklēti medikamenti, kas varētu šis sāpes padarīt ciešamas. Parasti zāles nav vienīgais veids kā mazināt sāpes. Ir arī fizioterapija un slodzes samazināšana.

Aktīvs dzīves veids  un profilakse pēc operācijas

Parasti iesaka pēc iespējas aktīvāku dzīves veidu pēc operācijas, bet ar noteiktiem ierobežojumiem

Parasti iesaka pēc iespējas aktīvāku dzīves veidu pēc operācijas, bet ar noteiktiem ierobežojumiem

Parasti iesaka pēc iespējas aktīvāku dzīves veidu pēc operācijas, bet ar noteiktiem ierobežojumiem. Gūžas operācijas gadijumā, gūžas implanta galviņa ir nedaudz mazāka nekā dabiskā, tāpēc kustību amplitūda nedaudz samazināta. Pēc operācijas pacientam tiek izstāstīts un arī iedota grāmatiņa par drošajām kustībām un to apjomu.

Ļoti aktīvis sporta veidi kā basketbols, futbols pēc gūžas operācijas nebūtu ieteicami, bet ir iespejams izvēlēties, piemeram, distanču slēpošanu, soļošanu vai peldēšanu. Pēc gūzas operācijas vajadzētu izvairīties no ekstrēmiem sporta viediem un kontaktsporta.